راهنمایی ها و ترفندهای SEO بسیار مفید است که در بهینه سازی سایت کمک می کند، یکی از آن ها که اهمیت آن گاهی اوقات دست کم گرفته می شود sitemap است. Sitemap ها، همانطور که از نامش بر می آید، فقط یک نقشه از سایت شما است، یعنی در یک صفحه تنها ساختار سایت شما، بخش های آن، پیوندهایی بین آنها و غیره را نشان می دهد. Sitemap باعث می شود سایت شما به مرور ساده تر شود و یک نقشه سایت به روز شده در سایت شما برای کاربران و موتورهای جستجو مفید است.

نقشه های سایت یک راه مهم برای ارتباط با موتورهای جستجو هستند. در حالی که در robots.txt شما به موتورهای جستجو می گوید که کدام قسمت های سایت شما از نمایش داده شدن محروم شوند، در نقشه سایت شما به موتورهای جستجو می گویید که می خواهید چه چیزهایی را خزنده های موتورهای جستجو پیمایش کنند.

sitemap ها سایت مورد تازه ای نیستند آنها همیشه بخشی از بهترین شیوه های طراحی وب سایت هستند، اما با اتخاذ نقشه های سایت توسط موتورهای جستجو، در حال حاضر آنها حتی بیشتر مهم هستند. با این حال، لازم است روشن شود که اگر شما به طور عمده از نقطه نظر SEO به نقشه های سایت علاقه مند هستید، نمی توانید از نقشه سایت معمولی (با این حال در حال حاضر یاهو و MSN هنوز به فرمت HTML استاندارد نگاه می کنند) استفاده کنید. به عنوان مثال، نقشه های گوگل از قالب خاصی (XML) استفاده می کند که متفاوت از نقشه سایت HTML5 معمولی برای بازدیدکنندگان انسانی است.

ممکن است بپرسید چرا هر دو نقشه سایت ضروری هستند. پاسخ واضح است، یکی برای انسان است، دیگری برای خزنده است (در حال حاضر عموما Googlebot است، اما منطقی است که انتظار داشته باشید دیگر خزنده ها مدت کوتاهی به این باشگاه ملحق شوند). در این رابطه لازم است مشخص شود که داشتن دو نقشه سایت به عنوان محتوای تکراری محسوب نمی شود. در « معرفی Sitemaps »، گوگل به صراحت اعلام می کند که استفاده از یک Sitemap هرگز منجر به مجازات سایت شما نخواهد شد.

چرا از یک نقشه سایت استفاده کنید

استفاده از نقشه های سایت دارای مزایای فراوانی است، نه تنها جهت جستجوی ساده و بهتر بلکه برای موتورهای جستجو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. Sitemaps بلافاصله تغییرات در سایت را به موتورهای جستجو اطلاع می دهد. البته، شما نمی توانید انتظار داشته باشید که موتورهای جستجو به سرعت برای تغییر صفحات تغییر یافته خود عجله کنند اما قطعا تغییرات سریعتر نسبت به زمانی که شما یک نقشه سایت ندارید نمایان می شود.

همچنین، زمانی که یک نقشه سایت دارید و آن را به موتورهای جستجو ارسال می کنید، کمتر به لینک های خارجی متکی هستید که موتورهای جستجو را به سایت شما می رسانند.

اگر سایت شما جدید است یا اگر تعداد قابل توجهی از صفحات جدید (یا به تازگی به روزرسانی شده) داشته باشید، استفاده از یک نقشه سایت برای موفقیت شما بسیار حیاتی است. اگرچه هنوز می توانید بدون یک نقشه سایت پیش بروید، احتمالا به زودی نقشه های سایت به عنوان روش استاندارد ارائه سایت به موتورهای جستجو تبدیل خواهد شد. اگرچه مشخص است که عنکبوت ها به توجه به فهرست وب و نقشه های سایت ادامه خواهد داد، روش های استاندارد خزیدن را منسوخ نخواهند کرد، منطقی است که بگوییم اهمیت نقشه های سایت همچنان افزایش می یابد.

Robots.txt چیست؟
شاید این مطلب را نیز بپسندید

گاهی با توجه به تعداد زیاد صفحات و موضوعات یک سایت ساخت چند نقشه سایت لازم میشود. در اینصورت فایل مربوط به هر نقشه سایت باید در یک فایل ایندکس نقشه سایت (Sitemap index file) لیست شود.

با در نظر گرفتن این که برنامه های نقشه سایت موتورهای جستجوی بزرگ (و به ویژه گوگل) هنوز در بتا هستند، با استفاده از یک نقشه سایت ممکن است فورا از مزایای زیادی برخوردار نباشد، اما موتورهای جستجوگر الگوریتم های نمایه سازی نقشه سایت خود را بهبود می بخشند، انتظار می رود که سایت های بیشتری سریع از طریق نقشه های سایت نمایه شود.

تولید و ارسال نقشه سایت

مراحل مورد نیاز برای انجام یک نقشه سایت برای سایت شما ساده هستند. اولا، شما باید آن را تولید کنید، سپس آن را به سایت خود آپلود کنید، و در نهایت شما درباره آن به Google اطلاع دهید.

بسته به مهارت های فنی شما، دو راه برای ایجاد یک نقشه سایت وجود دارد، برای دانلود و نصب یک تولید کننده نقشه سایت یا برای استفاده از یک ابزار ایجاد سایت Sitemap شما می توانید نقشه سایت گوگل را از این سایت ایجاد کنید. قبل از معرفی نقشه سایت خود به گوگل میتوانید از بخش Optimization و قسمت Sitemaps در Google Webmaster Tools از عملکرد درست نقشه سایت خود مطمئن شوید.

پس از ساخت نقشه سایت، باید آن را به سایت خود آپلود کنید (اگر قبلا وجود نداشته باشد) و به گوگل درباره وجود آن اطلاع دهید. هشدار گوگل شامل اضافه کردن سایت به حساب Google Sitemaps شما است ، بنابراین اگر شما یک حساب کاربری با Google نداشته باشید، وقت آن است که آن را ایجاد کنید. جزئیات دیگری که برای دانستن پیشرفت مفید است این است که برای اضافه کردن Sitemap به حساب خود، باید تأیید کنید که شما صاحب مشروعیت سایت است.

در حال حاضر یاهو و MSN از نقشه های سایت پشتیبانی نمی کند یا حداقل در فرمت XML استفاده شده توسط گوگل پشتیبانی نمی کند. یاهو اجازه می دهد تا مدیران وب سایت “یک فایل متنی با یک لیست از URL ها” (که در واقع می تواند یک نسخه از یک نقشه سایت است)، در حالی که MSN حتی این را ارائه نمی دهد. به احتمال زیاد این وضعیت در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد و هر دو یاهو و MSN با Google هم مسیر خواهند شد، زیرا نقشه های سایت های ارسال شده توسط کاربر فقط ابزار قدرتمند SEO می باشد و نمی تواند نادیده گرفته شود.

اهمیت نقشه سایت زمانی مشخص میشود که تعداد صفحات سایت شما بسیار زیاد بوده و ارزش محتوایی آنها با یکدیگر متفاوت باشد. بطور مثال اگر بخش مقالات تکنولوژی از مقالات بازی و سرگرمی برای شما مهمتر است، میتوانید این تفاوت را بوسیله نقشه سایت به وبمستر خود معرفی کنید.

علاوه بر امکاناتی که بالاتر برای نقشه‌ی سایت ذکر شد، این فایل‌ها می‌توانند اطلاعات جانبی دیگر در مورد برخی محتواهای چندرسانه‌ای نیز در خود داشته باشند. اطلاعاتی مانند قوانین استفاده از تصاویر، حقوق مالکیت آن‌ها و همچنین محدودیت سنی برای محتواهای چندرسانه‌ای.
ارائه‌ی این اطلاعات به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بتوانند بهترین نتایج را برای کاربران مختلف ارائه نمایند.