طراحی اینفوگرافیک

خانه    طراحی اینفوگرافیک
طراحی اینفوگرافیک

اینفوگرافیک(Infographic) چیست؟

اینفوگرافیک “Infographic” متشکل از از Info “اطلاعات” و Graphic “گرافیک” است. در واقع، یک Infographic یک شکل از ارتباط بصری است که به منظور توجه و درک مطلب مورد استفاده قرار می گیرد. در این عصر، “infographic” به گسترده ترین توصیف کننده ی نوع خاصی از ارتباطات بصری تبدیل شده است که حاوی گرافیک هایی است که داده ها را نشان می دهند.

Infographic (گرافیک اطلاعاتی) نمایش اطلاعاتی است که در یک قالب گرافیکی طراحی شده اند تا داده ها به راحتی قابل درک باشند. مردم از اینفوگرافیک برای برقراری ارتباط سریع پیام، ساده سازی ارائه مقادیر زیادی از داده ها، مشاهده الگوهای داده ها و روابط و نظارت بر تغییرات متغیرها در طول زمان استفاده می کنند.

اینفوگرافیک در تقریبا هر محیط عمومی فراوان است، نشانه های ترافیک، نقشه های مترو، نمرات موسیقی و نمودار آب و هوا،… فقط چند نمونه از میان تعداد زیادی از اینفوگرافیک در محیط اطراف ما هستند.

در شرکت ها، اینفوگرافیک توسط تمام سطوح مدیریت برای مشاهدات سطح بالا از داده ها استفاده می شود. اینفوگرافیک شامل نمودار نوار، نمودار پایه ، هیستوگرام ، نمودار خط، نمودار درختی، نقشه، و نمودارهای شبکه ای است. چنین ابزارهایی اغلب اجزای نرم افزار هوش تجاری هستند . با افزایش میزان داده های جمع آوری شده
بیشتر استفاده می شود تا به مردم در درک اطلاعات موجود در آن داده ها کمک کند.

اینفوگرافیک قبل از نوشتن به عنوان وسیله ای برای انتشار اطلاعات استفاده شده است. تصاویر حک شده بر روی غارها احتمالا اولین نمونه شناخته شده اینفوگرافیک است. مردم قبل از ظهور زبان نوشته شده نیز نقشه ها را ایجاد و استفاده می کردند.

استفاده از اطلاع‌ نگاشت‌ها باعث می‌شود بیننده با نگاهی کوتاه حجم قابل توجهی از اطلاعات را که شکل نوشتاری آن ممکن است مقاله بلند بالایی را تشکیل دهد، به سادگی از طریق بصری دریافت کند و حتی آن را به خاطر بسپارد.

اینفوگرافیک در طول دهه گذشته افزایش قابل ملاحظه ای در محبوبیت داشته است، که عمدتا به دلیل استفاده از این رسانه برای محتوای مارکدار و سرمقاله در وب است.

چه نوع اینفوگرافیک هایی وجود دارد؟

در حالی که بسیاری از ارائه های مختلف اینفوگرافیک وجود دارد، سه دسته کلی وجود دارد :

  • – تجسم داده ها
  • – طراحی اطلاعات
  • – اینفوگرافیک سرمقاله

هرکدام اهداف خود را دنبال می کنند و می توانند ابزار قصه گویی قدرتمند باشند. بیایید تفاوت بین آنها را بررسی کنیم.

– اینفوگرافیک تجسم داده

تجسم داده، به سادگی، نمایش بصری داده ها است. ما آن را یک علم هنری می دانیم، چرا که از زیبایی شناسی طراحی برای افزایش درک مطلب، سنتز و در نهایت یادآوری استفاده می کند. این که آیا شما به الگوهای متا یا نقاط تکاملی نگاه می کنید، تجسم داده ها این داده ها را به یک زبان بصری تبدیل می کند که می توانید به راحتی و فورا درک کنید.

به عنوان مثال: شما احتمالا ایتالیایی صحبت نمی کنید، اما شما به احتمال زیاد می توانید اطلاعات ارائه شده در این گرافیک توسط Francesco Franchi را رمزگشایی کنید. این نشان می دهد که چرا تجسم داده جالب ترین و جهانی ترین راه برای تبدیل اطلاعات به مخاطبان گسترده و قابل درک است.

اینفوگرافیک تجسم داده

تجسم داده های سنتی پیچیده تر است، زیرا اغلب تلاش می کنند که تعداد زیادی از نقاط داده را نمایش دهند. در برخی موارد، گرافیک تجسم داده ها به صورت آثار هنری صرفا به عنوان آثار هنری خدمت می کنند و پیام خاصی را نمی توان از آن استخراج کرد.

با این حال، هنگامی که به درستی اجرا می شود، آنها باید هم زیبا و هم معنی دار باشند، به بیننده اجازه می دهد که داده ها را رمزگشایی کرده و روند را تشخیص دهند، در حالی که تحسین تجسم زیبایی شناسی آن را می فهمند.

– اینفوگرافیک طراحی اطلاعات

طراحی اطلاعات یک زیر مجموعه از طراحی گرافیک است که بر روی نمایش اطلاعات موثر است. این یک دسته بندی وسیع است که شامل بسیاری از رشته های طراحی کاربردی است. با تجسم داده متفاوت است، زیرا از نقاط داده خاص نیست، بلکه مفاهیم یا سایر اطلاعات مانند فرآیند، آناتومی، زمانبندی یا سلسله مراتب است.

مثال: این فلوچارت حماسی جنگ ستارگان توسط The Daily Dot مثال دیگری از طراحی اطلاعات مفید است.

اینفوگرافیک طراحی اطلاعات

در زندگی روزمره شما ممکن است با طراحی فلوچارت ها، نمودارهای سازمانی یا جدول زمانی مواجه شوید ، ساختار و نظم را روشن کنید تا تنها از طریق استفاده از متن امکان پذیر نباشد. نمودارهای آموزشی ، تصویربرداری آناتومیکی و برخی از برنامه های کاربردی نقشه برداری نیز تحت این برچسب قرار می گیرند.

– اینفوگرافیک سرمقاله

اگر چه نشریات عمدتا برای چندین دهه از اینفوگرافیک استفاده کرده اند، اما تغییر سبک و نوع محتوای بصری که تولید می کنند، وجود دارد. اینفوگرافیک ها به محتوای بسیار قابل اشتراک گذاری تبدیل شده اند، بنابراین نشریات رسانه هایی هستند که بتوانند خوانندگان را جذب کنند.

تعدادی از مجلات با استفاده از محتوای گرافیکی برای جایگزین کردن ویژگی های سرمقاله سنتی استفاده کرده اند.

اینفوگرافیک سرمقاله

طراحی به طور ذاتی در مورد استفاده از نوآوری و تخیل برای ارائه وضوح است، و بنابراین infographics ادامه خواهد داد تا در طول زمان تکامل یابد. ما فقط امیدواریم که همانطور که هستند، سازندگان یک تعهد به کیفیت و یکپارچگی را در رسانه حفظ کنند.

به منظور انجام این کار، ما همیشه می خواهیم منابع مفیدی برای کمک به شما در ساخت اینفوگرافیک مؤثر ارائه دهیم.

با کارشناسان ما تماس بگیرید 09125959757