طراحی پوستر در کرج

خانه    طراحی پوستر در کرج
طراحی پوستر در کرج

پوسترها برای اهداف بازاریابی از زمان اولین چاپ اختراع شده اند. در اصل، آنها تنها از متن تشکیل شده بودند و برای اطلاع رسانی اخبار، رویدادهای آینده، انتخابات و اطلاعیه ها در روزهای قبل از انتشار روزنامه ها مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه بسیاری از شرکتهای چاپی صرفا بر روی پوستر تمرکز می کنند.

پوستر (Poster) یک واژه ی انگلیسی، به معنای آگهی دیواری یا اطلاعیه می باشد. پوستر ها معمولا در ابعاد های بزرگ با محتوایی جذاب طراحی و چاپ می شوند. استفاده از رنگ های شاد و زنده می تواند طرحی جذاب و تاثیر گذار بر روی مخاطب بگذارد.

پوسترها اهمیت زیادی برای کسانی که آموزش برای آنها اهمیت دارد. با در نظر گرفتن این موضوع، عناصر متعددی وجود دارند که به ایجاد پوستر موثر کمک می کنند. البته مهمترین عنصر تصویر اصلی است. طراحان باید به نوع مخاطب توجه کنند که پوستر قرار است برای آنها مورد هدف قرار گیرد، هدف پوستر و اینکه آیا از یک عکس، یک تصویر یا هر دو استفاده شود یا خیر. عنصر بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد تایپوگرافی است که مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

برای اینکه یک پوستر موفق شود، باید قابل خواندن باشد، باید برای چشم جذاب باشد و از هر فضای سفید استفاده خلاقانه داشته باشد. عنصر غالب در پوستر باید همان چیزی باشد که آن را بازاریابی یا تبلیغ می کند، بنابراین باید برای تماشاگر هیچ گونه سردرگمی ایجاد نکند. با توجه به استفاده از رنگ و اندازه چاپ می توان بر روی آن تمرکز کرد. همچنین مهم است که پوستر از راه دور قابل مشاهده باشد تا مردم را به آن جذب کند.

پوستر همواره در نمونه های تبلیغاتی از دیر باز تا کنون در بین سایر روش های تبلیغات کسب و کارها و مشاغل مشاهده شده است و یکی از تبلیغات ارزان، مؤثر و عمومی است. طراحی پوستر اصول و قواعد خاص خود را دارد که اگر طراحان گرافیک آن ها را در طراحی رعایت نمایند می توانند طرح موفقی و طراحی پوستر خلاقانه و حرفه ای داشته را پیاده سازی کنند.

تاریخچه پوستر

اولین پوسترها، اعلامیه هایی در قرون وسطی و رم باستان بودند که بر روی دیوارها نصب میشدند. این نوع اطلاع رسانی ها تا اواخر قرن ۱۸ میلادی که حاوی متون و نوشتار بود ادامه داشت، البته در بعضی مواقع عکس کوچکی هم در طراحی پوستر حک میشد. بعضی از این پوسترها با گیاهان تزئین می شدند و دارای کادر و حاشیه بودند. در سال ۱۸۷۱ فردریک واکر اولین پوستر از جنس چوب راارائه کرد. در سال های ۱۸۶۴-۱۹۰۱ میلادی تولوز-لوترک فرانسوی با الهام از نمونه پوستر ژول شره فرانسوی که پدر هنر طراحی پوستر نامیده میشد و با استفاده از سمه های ژاپنی افق های جدیدی را در مقابل پوستر و هنر طراحی پوستر گشود. شره با نقاشان امپرسیونیست آشنایی کامل داشت و در آثار خود از رنگ های درخشان آثار امپرسیونیست استفاده زیادی کرد. بدین خاطر ترکیب هنر نقاشی با آثار شره به دوران روکوکو باز میگردد.اولین پوستری که بسیار جلب توجه کرد در سال ۱۹۸۱ خلق شد این اثر را مولن روژ طراحی کرد که در آن زمان باعث شهرتش شد.

پس از جنگ جهانی دوم، مراکز دگرگونی پوستر محدود به فرانسه، انگلیس،روسیه و آلمان نماند. در این زمینه لهستان، کوبا، ژاپن و بسیاری از کشورهای جهان سوم به بهترین شکل ممکن در طراحی پوستر ظاهر شدند. ایران در سال ۱۹۶۰ میلادی هنر طراحی پوستر را با آثار مرحوم مرتضی ممیز و استادین و طراحان وارد مراحل جدیدی شد. در آغاز پیدایش پوستر در ایران بیشتر جنبه مذهبی داشت و حدود ۱۵۰ سال قبل طراحان و هنرمندان برای تبلیغات مذهبی بنا به تقاضای جامعه با استفاده از نوشتار و تصویر پوستر ها را طراحی میکردند. بطور کلی می توان گفت در سال ۱۳۰۷ شمسی پوستر های فیلم برادران موشخ و ناپلئون سارواری از ارمنستان به ایران مهاجرت کرده بود طراحی شدند و رفته رفته در سال ۱۳۳۷ طراحی پوستر یکی از سرفصل های درسی در دانشگاه هنرهای زیبایی دانشگاه تهران شد.

نکاتی که برای یک طراحی پوستر حرفه ای باید مورد توجه قرار بگیرد

 • – طراحی به صورتی که از راه دور قابل خواندن باشد : اطلاعات کلیدی باید از راه دور به راحتی قابل خواندن باشد تا مردم به پوستر برسند و یک سلسله مراتب را در متن ایجاد کنند.
 • – استفاده از رنگ‌ها در جهت تولید انرژی، استنباط تم و جلب‌ توجه : رنگ پوستر تبلیغاتی یکی و شاید اصلی ترین وجه طراحی هستند. رنگ در مخاطب شما ایجاد انرژی می کند، موجب بروز یک رفتار خاص در او می شود و در صورت استفاده صحیح، می تواند چشمان او را خیره کند. با توجه به موضوع طراحی، رنگ ها می توانند کاملا جسور، نامحسوس و یا رومانتیک باشند. 
 • – در نظر گرفتن اندازه و مکان : این مهم است که آگهی شما در کجا قرار دارد؟ این عوامل در چندین مورد، از جمله اندازه پوستر (و احتمالا نسبت ابعاد)، اختلال بصری در اطراف پوستر و افرادی که آن را می بینند. نه تنها تصویر بصری در طراحی شما مهم است، بلکه عامل مهم خارجی نیز مهم است.
 • – ارائه سلسله‌مراتب قابل‌ رؤیت : یک پوستر تبلیغاتی باید سریعا جلب توجه کند و مخاطب آن بتواند در سریع ترین فرصت ممکن آن را بخواند. شما باید اطلاعات را از لحاظ اهمیت دسته بندی کنید. اگر متن شما خیلی کوتاه است، دنبال تصاویر و گرافیک برجسته و ساده باشید.
 • – از فضای زیادی استفاده کنید :هنگامی که بحث پوستر پیش می آید، فاصله بین عناصر را زیاد کنید. این ممکن است در ابتدا کمی خنده دار باشد اما فاصله اضافی به طور چشمگیری تاثیر بصری و خوانایی را در پوستر افزایش می دهد.
 • – نشانه‌های غیرضروری را حذف کنید : گاهی اوقات هر چه کمتر توضیح بدهید، بهتر است و می تواند برای مخاطب جذاب تر باشد. یک کلمه تنها یا یک تصویر ساده،گاهی اوقات خیلی بیشتر از کلمات زیاد و تصاویر پیچیده می تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. به هیچ وجه از تصاویر اضافه یا کلمات فقط برای زیاد کردن حجم کار استفاده نکنید.
 • – استفاده از اشکال هندسی در پوستر تبلیغاتی : کنار هم قرار دادن اَشکال هندسی ، می تواند اَشکال دیگر را بسازد. آن ها می توانند با استفاده از خط هایشان، چشم مخاطب را به جاهای مختلف پوستر تبلیغاتی هدایت کنند. یک ترکیب زیبا درست کنید و توجه مخاطب را به همان سمتی که می خواهید ببرید. استفاده از اشکال در طراحی، یک کار زیرکانه است و تاثیرات باورنکردنی ای دارد.
 • – شامل دعوت به عملی باشد : هدف هر پوستر این است که مردم را به چیزی بکشاند. شامل دعوت از کسی به کاری، مانند یک کنسرت یا فیلم یا رویداد دیگری است. به همین دلیل یک فراخوانی برای اقدام حیاتی است. از این موضوع به همان شیوه ای که در مورد طراحی یک صفحه تماس برای برای طراحی وب سایت استفاده می کنید فکر کنید و آن را در سطوح بالا در طراحی پوستر قرار دهید.
 • – از عکس‌هایی استفاده کنید که به پوستر اعتبار ببخشد : می‌توان از یک عکس زیبا و هیجان‌انگیز پیام پوستر را دریافت کرد. عکس‌ها به محصول اعتبار می‌بخشد چون شکل واقعی آن است و بیننده می‌تواند عیناً کیفیت آن را ببیند. استفاده از یک تصویر زیبا و دراماتیک در پوستر تبلیغاتی می تواند پیام شما را به خوبی منتقل کند. تصاویر به محصول شما اعتبار می بخشند. آن ها می توانند محصولات شما را واقعی کنند و باعث می شوند مخاطب تا حدی کیفیت را ببیند.
 • – ایجاد تمرکز با تایپوگرافی : طراحی پوستر یکی از آن مکان هایی است که شما واقعا با تایپوگرافی زیبا می توانید یک طرح عالی و حرفه ای ایجاد کنید. برخی از بهترین پوسترها با نوع و رنگ ساخته شده اند و هیچ تصویری ندارند.
 • – به استقبال چیزهای عجیب و غریب و غیرعادی بروید : از رنگ‌های غیرعادی و عکس‌های تک استفاده کنید. سراغ فونت‌های غیر نرمال بروید. تصاویر متضاد هم را در کنار هم بکار ببرید و یا از تصاویر و اطلاعات هم‌تراز برای خلق چیزی دیگر بهره ببرید.
 • – شکستن اصول و قواعد طراحی پوستر تبلیغاتی : محدودیت ها را از بین ببرید. از غیرممکن ها استفاده کنید. چیزهایی که در کنار هم جور نمی شوند را در کنار هم بیاورید. چیز جدید خلق کنید.
 • – سرگرم کننده باشید : طراحی پوستر جایی است که طراحان می توانند از آن لذت ببرند. در حالی که چیزهای زیادی برای فکر کردن و در نظر گرفتن وجود دارد، این منطقه ای است که شما می توانید قوانین را شکست دهید و کمی با طراحی دیوانه شوید. بنابراین بروید که چیزی را امتحان کنید که میخواهید انجام دهید یا فرصتی برای یادگیری یک تکنیک یا مهارت جدید به دست آورید. کشیدن تصورات خود را برای ایجاد چیزی جدید و تازه، هدف یک پوستر جذب توجه از دور است؛ خلاق باش!
 • – برای مخاطبتان طراحی کنید : پیش از آن که چیزی را بفروشید، باید خریدار آن را خوب بشناسید. اطمینان حاصل کنید که طراحی شما مطابق سلیقه، عادت خریداری و فرهنگ اوست.
با کارشناسان ما تماس بگیرید 09125959757