امروز و با توجه به گسترش فعالیت در زمینه های تولیدی و صنعتی و… توجه به نوع بسته بندی و ارائه محصولات بیش از پیش دارای اهمیت است. تمامی محصولات در کسب و کار ها نیاز به بسته بندی مناسب و زیبا دارند، تا در حین زیبایی و جذابیت برای مخاطب و مشتری، اطلاعات لازم را درمورد آن محصول در اختیارش قرار دهد.

این اطلاعات به وسیله ی لیبل به مشتری منتقل می شود، اطلاعاتی از قبیل : مواد تشکیل دهنده، درصد مواد استفاده شده، کشور سازنده، نحوه استفاده و هزاران اطلاعات دیگه متناسب با نوع محصول را در بر دارد. در ادامه مطلب به تعریف لیبل و انواع مختلف چاپ لیبل در کرج  و موارد استفاده از لیبل و هم چنین تاثیر آن در میزان فروش را مورد بررسی قرار می دهیم.

 لیبل چیست؟

لیبل برچسبی است که بر روی کالا و محصول چسبانده می شود و درباره ی آن کالا و محصول حاوی اطلاعاتی است از جمله بارکد محصول، آدرس، قیمت، نام فروشگاه، شماره تماس، مواد تشکیل دهنده ی محصول و …

از سال ۱۹۳۰ به طور رسمی استفاده از لیبل آغاز شد. هدف از استفاده ی لیبل این بود که کارهای خرید و فروش با سرعت بیشتری انجام شود.

لیبل با توجه به کاربرد آن در رنگ ها، اندازه ها و از جنس های مختلف ساخته می شوند. در هر کدام از صنایع پوشاک، مواد غذایی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، خودرو سازی، لوازم خانگی، فرش و… لیبل مناسب خود باید استفاده شود.

انواع لیبل و چاپ لیبل در کرج و موارد استفاده ی آن ها

 لیبل کاغذی (Paper Label ) :

متنوع ترین لیبل از نظر نوع و مارک، لیبل کاغذی است، که خود لیبل کاغذ دارای تقسیم بندی هایی می باشد : لیبل مات، لیبل گلاسه، لیبل نیمه گلاسه که در رنگ های مختلف  و هم چنین ابعاد مختلف و متناسب با محصول و به صورت معمولی و برچسبی چاپ می شوند. این لیبل ها باید در مکان های خشک و تمیز استفاده شوند و عمر مفید کوتاهی دارند.عمده ی استفاده از لیبل کاغذی در صنعت نساجی و یا استفاده بر روی محصولاتی است که در جای خشک نگهداری و مصرف می شوند.

لیبل بی رنگ و شفاف (Transparent Label):

نوشته های این لیبل از هر دو طرف قابل دیدن هستند و بیشتر برای استفاده بر روی شیشه های اتومبیل و بعضی از کارت های ضمانتی، نوشیدنی ها، لوازم آرایشی و بهداشتی و … چاپ و استفاده می شوند.

لیبل حرارتی (Thermal Label ):

این لیبل ها بدون ریبون و با حرارت مستقیم دستگاه لیبل پرینتر چاپ می شوند. این لیبل ها فقط برای مواردی است که سفارش دهنده برای چند روز آن را می خواهد چون عمر کوتاهی دارند و بیشتر در آزمایشگاه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند.

لیبل اموال (Asset Label):

این لیبل جنس ضخیمی دارد و به راحتی کنده نمی شود و اگر سعی در کندن آن داشته باشید تکه تکه کنده می شود و به صورت سالم از روی جسم بلند نمی شود، در نتیجه عمر طولانی دارد. این لیبل ها نباید مستقیما در برابر نور خورشید قرار بگیرند و برای سطوح روغنی و چرب نامناسب است. همان طور که از نامش پیداست، در ادرات و شرکت ها بر روی اموال منقول و اسباب برای رد گیری و شماره گذاری آن ها مورد استفاده قرار می گیرند. لیبل اموال، انواع مختلفی دارد مانند پی استر، متالایز، شبرنگ و … نوع متالایز این لیبل ها، دارای خاصیت ضد آب است.

لیبل متال (Metal Label):

یکی از مقاوم ترین لیبل ها در برابر پاک کننده ها است و بیشتر با ریبون رزین چاپ می شوند ضد خش هستند و در برابر گرما و سرما چسبندگی خود را از دست نمی دهند و دمای منفی ۴۰ تا مثبت ۲۲۰ درجه را تحمل می کنند و بیشتر در وسایل برقی و خودرو مورد استفاده قرار می گیرند.

لیبل پشت متال (Back Metal Label):

یکی از لیبل هایی که بالاترین چسبندگی را دارد، لیبل پشت متال است. لیبل بر روی برخی از اجسام عمر طولانی ندارد و بعد از مدتی به راحتی کنده می شوند اما خیالتان از بابت لیبل پشت متال راحت باشد زیرا کندن آن کار راحتی نیست و حتی می توان گفت کار غیر ممکنی است. از این لیبل ها بر روی تایر خودرو، پارچه فروشی ها و … استفاده می شود.

نرخ پرش (bounce rate) چیست؟
شاید این مطلب را نیز بپسندید

رول پارچه ای (Fabric Roll ):

این نوع لیبل که در آن از چسب استفاده نمی شود در صنایع پوشاک مورد استفاده قرار می گیرد.

تگ لیبل (Tag Label):

این لیبل مانند دزدگیر عمل می کند. با نوعی سیستم مغناطیسی در محلی که قرار دارد، ارتباط دارد و از خروج غیر مجاز کالا از محل مورد نظر جلوگیری می کند.

لیبل وید (Void Label):

لیبل وید در برابر کش آمدن مقاومت بالایی دارد و تا حدود ۸۰ درجه می تواند گرما را تحمل کند و دو نوع دارد نقره ای و شطرنجی. بخشی از نوع شطرنجی در هنگام جدا شدن بر روی محصول می ماند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود. در مدل نقره ای نیز در زمان جدا شدن، کلمه ی Void  یا باطل است را بر روی سطح بر جای می ماند و لیبل دیگر قابل استفاده نخواهد بود. از این برچسب برای گارانتی محصولات استفاده می شود.

لیبل پی وی سی (Pvc):

این نوع لیبل ها چون از جنس پلاستیک هستند در برابر عوامل طبیعی مانند نور خوشید، باران، رطوبت و… مقاوم هستند، و دو نوع مات و براق دارند. بیشتر بر روی لوازم برقی و خودرو مورد استفاده قرار می گیرند. از ریبون های وکس رزین، رزین و سوپر رزین برای چاپ روی لیبل پی وی سی استفاده می شود. این لیبل ها دو نوع نرم و سخت دارند. نوع نرم حدود سی درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده و نوع سخت هفتاد درصد فراوانی دارد.

هولوگرام امنیتی :

هولوگرام امنیتی نیز یکی از انواع لیبل های امنیتی است، که از جعل و کپی شدن محصول جلوگیری می کند. کاربرد آن در صنایع مختلف است از جمله : صنایع تولیدات مواد شیمیایی، مصالح ساختمانی، شرکت های تولید کننده لوازم کامپیوتر، گواهینامه های معتبر، اسناد و اوراق مهم دولتی و خصوصی ، بلیط های مخصوص مراسمات ، ضمانت نامه های شرکتی و …

چیزی که بر روی بسته بندی برای مشتری اهمیت دارد، لیبل آن است که باید سعی شود زیبا طراحی شود و جنس آن هم متناسب با محصول و کاربرد آن انتخاب شود.

تاثیر چاپ لیبل در کرج بر میزان فروش

امروزه با وجود شرکت ها و کارخانه های زیادی که به فعالیت مشغول هستند، عرصه ی رقابت خیلی بیشتر از سال های قبل است به همین دلیل هر کدام از شرکت ها تلاش می کنند تا خود را متفاوت تر از بقیه به چشم مصرف کننده نشان دهند تا مصرف کننده آن ها را انتخاب کند. در این میان باید بدانید مصرف کننده نیز به دنبال اطلاعات خوبی از محصول بر روی لیبل آن می گردد.

او به دنبال محصولی است که با هویت و اصالت باشد و سبب اعتمادش به آن محصول شود. به همین دلیل لیبل معیار مهمی در صحنه ی رقابت است، آن را دست کم نگیرید. لیبل درست است که کوچک ترین جزء بر روی بسته بندی و کالا است اما نقش مهمی در تعیین هویت آن برند دارد.

لیبل ها تاثیر زیادی بر میزان فروش محصولات دارند زیرا اولین چیزی که به چشم مصرف کننده می رسد لیبل آن محصول است که اگر بتواند توجه او را به خود جلب کند می تواند به راحتی به فروش برسد. فرض کنید برای اولین بار به یک قرار مهم می روید. مسئله ای که برای اولین بار به چشم دیگران می آید، لباس شما است و کسانی که با آن ها قرار ملاقات دارید از روی لباستان سعی می کنند شخصیت شما را تشخیص بدهند پس پوشش مسئله ای مهمی است. در فروش محصولات نیز لیبل همین کار را می کند پس بهتر است خیلی حرفه ای و زیبا طراحی شود.

طراحی و چاپ لیبل در کرج با دیزانستان

مجموعه دیزانستان با دارا بودن تیمی خلاق و حرفه ای می تواند همراه خوبی در طراحی و چاپ لیبل در کرج محصولات شما باشد، و لیبلی مناسب و شایسته ی برند و محصول شما طراحی کند. و سخن پایانی این که لیبل هر محصول در واقع شناسنامه محصول است پس در طراحی آن کمی وسواس به خرج دهید.