یکی از عوامل بسیار مهم در seo و الگوریتم موتور جستجو گوگل مانند عوامل موثر دیگری مانند بک لینک ، محتوا و…، سن نام دامنه است. دامنه هایی که طول عمر بالایی دارند نمره رکورد بالاتری در گوگل به خود اختصاص می دهند.

به طور مثال، در جهان کسب و کار می بینیم که در حالی یک فروشگاه جدید در شهر با نوآوری هایی تاسیس می شوند، ولی با اینحال مردم اعتماد بیشتری به کسب و کاری که برای مدت طولانی ایجاد شده اند بیش از یک کسب و کار جدید است. همین امر برای وب سایت ها هم صدق می کند.

دو مورد که در سن نام دامنه در نظر گرفته می شود عبارتند از:

  • سن وب سایت
  • طول زمان دامنه ثبت شده

طول عمر دامنه از زمانی است که ما نام آن دامنه را ثبت می کنیم و طول عمر وب سایت زمانی است که بر روی یک دامنه یک وب سایتی را آپلود می کنیم و درون آن محتوا و مطالب خود را بارگذاری می کنیم.

در آخرین بروزرسانی گوگل که جستجوگرها با نام Jagger Update آن را می خوانند، برخی از تغییرات بزرگ دیده شده، اهمیت دادن به سن است، سن لینک های ورودی، سن محتوای وب و تاریخ ثبت دامنه می باشد. در واقع چیزهای زیادی وجود دارد که در این آخرین به روز رسانی تغییر یافتند، اما از آنجایی که ما در مورد سن دامنه صحبت می کنیم تنها با این مسئله خاص برخورد می کنیم. ما در مقالات دیگر در مورد عوامل دیگر که می خواهید اطلاع داشته باشید به طور مثال از اینکه گوگل در معیارهای ارزیابی وب سایت های خود در اینترنت تغییر کرده است، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

یکی از راه هایی که گوگل برای کمینه کردن اسپم موتور جستجو استفاده می کند، دادن وب سایت های جدید به یک دوره انتظار ۳ تا ۴ ماه قبل از دادن هر گونه رتبه (PageRank) می باشد. از آن به عنوان “sandbox effect” اشاره شده است، دلیل آن این است که گوگل میخواهد ببیند آیا این سایت ها در مورد ماندن در اینترنت جدی هستند یا خیر. sandbox effect برای پرتاب همه سایت های جدید به یک گودال و اجازه دادن به رقابت آنها با یکدیگر، دور از همه سایت های بزرگ است. سپس، هنگامی که سایت های جدید رشد می کنند، به این ترتیب، آنها مجاز به ورود به طبقه بندی بزرگسالان می شوند.

برای کسانی که از وب سایت های جدید استفاده می کنند، ممکن است در با شنیدن این خبر ناامید شوند، اما نگران نباشید، بعضی کارهایی می توانید انجام دهید تا دوره گودال sandbox effect به پایان برسد، مانند تمرکز بر استراتژی های پشتیبان خود، تبلیغ سایت خود را از طریق پرداخت در google adwords، مقالات، RSS ها و یا روش های دیگر، با این اقدامات می توانید خود را با PageRank بزرگ شروع کنید!

طراحی سایت ریسپانسیو (واکنش گرا)
شاید این مطلب را نیز بپسندید

گرچه سن دامنه یک عامل است، اما منتقدان معتقدند که این معیاردر الگوریتم موتورهای جستجو وزن کمی دارد. از آنجا که سن دامنه شما چیزی است که شما روی آن کنترل ندارید، لزوما به این معنی نیست که سایت شما به خوبی در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERPs) رتبه بندی نخواهد شد و به این معنی است که شما باید سخت کار کنید تا محبوبیت سایت خود را بالا ببرید و تمرکز کنید بر عواملی که می توانید کنترل کنید، پیوندهای ورودی و نوع محتوایی را که در وبسایت شما ارائه میدهید، در این زمینه بسیار مهم است.

چندین چیز وجود دارد که می توانید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که سایت شما به علت سن دامنه از دست نرفته است:

  1. اطمینان حاصل کنید که نام دامنه خود را برای طولانی ترین زمان ممکن ثبت کنید. بسیاری از ثبت کننده ها به شما اجازه می دهند یک نام دامنه را تا پنج سال، و حتی حتی بیشتر به ثبت برسانید. ثبت دامنه خود را برای یک دوره زمانی طولانی نشان می دهد که سایت شما قصد دارد در مدت زمان طولانی در دنیای وب باشد و پس از چند ماه ناپدید نخواهد شد. این کمک می کند تا نمره خود را با توجه به سن دامنه خود افزایش دهید.
  2. دامنه مورد نظر خود را حتی قبل از اینکه مطمئن باشید که می خواهید وب سایت داشته باشید به ثبت برسانید. این کار باعث می شود نام دامنه مربوط به برند شما در اختیار خودتان باشد و کس دیگری آن دامنه را مال خود نکند و بعد ها که قصد راه اندازی سایت با نام برند خود را داشتید به مشکل نخورید و اینکه طول عمر دامنه شما بالا می رود.
  3. خرید دامنه های مرتبط با طول عمر بالا و page rank بالا، این کار نه تنها به شما این امکان را می دهد که از اثر “sandbox effect” یک وب سایت جدید در گوگل جلوگیری کنید، بلکه به شما اجازه می دهد تا PageRank ان را به دامنه اختصاص دهید. توجه داشته باشید که بیشتر دامنه های از پیش ثبت شده با PageRank ارزانی یک دامنه جدید نیستند، اما ممکن است ارزش آن را برای شما داشته باشید که در ابتدا کمی پول بیشتری سرمایه گذاری کنید.

از آنجایی که سایت های قابل اعتماد می بایست موجی از آینده باشند، فاکتور در سن دامنه یک ایده خوب است.