تفاوت میزبان اشتراکی(shared hosting) و میزبان ابری(cloud hosting) چیست؟

ما در این مطلب قصد داریم دو گزینه اصلی میزبانی وب را بررسی می کنیم تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدامیک برای شما بهترین است.

این که آیا شما در حال ساخت وب سایتهای بزرگ تجارت الکترونیک یا یک سایت ساده برای نمونه کارهای طراحی هستید، انتخاب میزبانی مناسب ضروری است. این روزها احتمالا انتخاب شما باید بین میزبان ابری و میزبانی اشتراکی باشد، اما تفاوت چیست؟

میزبان ابری چیست؟

تمایز حیاتی خدمات میزبانی ابری این است که آنها توانایی محاسباتی را از یک مجموعه ای از منابع اختصاص داده شده به صورت پویا در یک شبکه بزرگ از اجزای فیزیکی، و نه یک مجموعه ثابت از سخت افزار، به دست می دهند.

میزبان اشتراکی چیست؟

از سوی دیگر، میزبان اشتراکی میزبانی است که هر مشتری بخشی از سخت افزار سرور را برای اجرای وبسایت یا برنامه خود می گیرد. میزبانی اشتراکی اغلب ارزان ترین راه برای دریافت میزبانی آنلاین است، زیرا ارائه دهنده خدمات، چندین مشتری را در یک سرور وب مستقر می کند و در نتیجه هزینه های پایین تر را در بر می گیرد.

در حالی که میزبانی اشتراکی می تواند به عنوان یک پلت فرم مقرون به صرفه برای پروژه های کوچک مناسب باشد، این محدودیت ها را دارد که با چندین مشتری که یک مجموعه از سخت افزار فیزیکی را به اشتراک می گذارند، کاربران به صورت فردی نمی توانند بر سطح عملکرد سرور تکیه کنند.

این ممکن است مسئله مهمی برای سایت ها و برنامه های کاربردی با حداقل الزامات و یا کم تعداد بازدید کننده نباشد، اما وقتی که به فرآیندهای فشرده و فرایندهای حیاتی کسب و کار می رسد، بسیاری از کاربران متوجه می شوند که میزبانی وب به طور کامل در کار نیست.

دلیل اینکه میزبانی مشترک برای برنامه های فشرده مناسب نیست؟ در یک کلمه: بحث قدرت کامل سخت افزار همیشه در چندین جهت به طور همزمان با وب سایت ها و برنامه های مختلف در رقابت دائمی برای پردازش قدرت کشیده می شود.

تصور کنید یک مشتری در یک پلتفورم مشترک، یک تکان ناگهانی در ترافیک ایجاد می کند و در حالی که وب سایت های دیگر در همان سرور آرام هستند، بنابراین برخی از منابع را می توان برای مقابله با ترافیک اضافی آن وب سایت اختصاص داد. اما چه اتفاقی می افتد زمانی که چندین وب سایت به یک باره محبوب می شوند؟ سرور فقط یک مقدار محدودی از منابع برای بسته بندی دارد، به طوری که برنامه های شدید به طور مرتب برای رسیدن به آنچه نیاز دارند، تلاش می کنند. در نتیجه عملکرد ناسازگار، زمان بارگذاری آهسته و تجربه ناپاک برای کاربر نهاییبه وجود می آید. اگر وب سایت شما یک منبع عمده هدایت یا فروش است، این نقص به طور جدی به چشم می آید.

Robots.txt چیست؟
شاید این مطلب را نیز بپسندید

حتی با اینحال، میزبان اشتراکی هنوز هم می تواند از تکنولوژی پیشرفته برای ارائه عملکرد مناسب، حداقل برای سایت هایی با نیازهای کم و متوسط ​​استفاده کند. اما این واقعیت باقی می ماند: درخواست سایت ها هرگز قابل پیش بینی نیست.

مسئله عملکرد

یکی از تصورات غلط در مورد میزبانی ابری، این است که هیچ پیشرفت قابل توجهی در عملکرد ارائه نمی دهد. این نمی تواند بر اساس واقعیت باشد. با میزبانی ابری، هر منبع مجازی که شما پیکربندی میکنید تنها به شما اختصاص داده شده است. پردازنده، حافظه رم و SSD، عملکرد تضمین شده در میزبانی ابری را ارائه می دهد، درست همانطور که در سرورهای کامل انجام می شود.

مانند یک پلتفورم مشترک، همه چیز را می توان از یک پانل کنترل مرکزی با انعطاف پذیری برای مدیریت فایل ها از طریق SFTP، نصب و به روز رسانی برنامه ها، مدیریت پایگاه های داده و DNS، و دستکاری کد منبع مدیریت کرد.

اما البته، همانطور که قبلا ذکر شد، بزرگترین تفاوت این است که بر خلاف میزبان اشتراکی، میزبانی ابری، منابع اختصاصی را ارائه می دهد که می تواند بر تقاضا برای عملکرد تضمین شده کاهش یابد. میزبانی ابری یک نوع میزبان اختصاصی گزینه ای برای کاربران است که می خواهند افزایش قدرت سرور خود را داشته باشند، اما نمی خواهند با مدیریت سرور سروکله بزنند. امیدوارم این توضیحات از میزبانی ابری در مقابل میزبانی اشتراکی برخی از تصورات غلط را شما پاک کرده باشد.