سئو چیست ؟ هر زمان که شما یک عبارتی را در یک موتور جستجو سرچ کنید، لیستی از نتایج وب را که حاوی آن عبارت پرس و جو است، دریافت خواهید کرد. کاربران معمولا مایل به بازدید از وب سایت هایی هستند که در بالای این لیست قرار دارند. اگر تا به حال فکر کرده اید که چرا بعضی از این وب سایت ها بهتر از دیگران رتبه بندی می شوند، باید بدانید که این به دلیل یک روش بازاریابی وب قدرتمند به نام SEO (Search Engine Optimization) است.

SEO یک تکنیک است که به موتورهای جستجو کمک می کند وب سایت خود را بالاتر از میلیون ها سایت دیگر در پاسخ به یک پرس و جو جستجو پیدا کند و سایت شما را رتبه بندی کند. SEO به این ترتیب به شما کمک می کند از موتورهای جستجو ترافیک دریافت کنید.

این آموزش SEO شامل تمام اطلاعات لازم شما را در مورد بهینه سازی موتورهای جستجو است، اینکه چگونه کار می کند و تفاوت در معیارهای رتبه بندی موتورهای جستجو عمده چیست

چگونه موتورهای جستجو کار می کنند

اولین نکته اساسی که شما باید بدانید برای یادگیری جستجوگرها این است که موتورهای جستجو انسان نیستند. در حالی که این ممکن است برای همه واضح باشد، تفاوت بین اینکه چگونه انسانها و موتورهای جستجو صفحات وب را مشاهده می کنند. بر خلاف انسان، موتورهای جستجو متنی هستند. با وجودی که تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است، موتورهای جستجو به دور از موجودات هوشمند هستند که می توانند زیبایی یک طراحی را احساس کنند یا از صداها و حرکت در فیلم لذت ببرند. در عوض، موتورهای جستجو، وب سایت ها را مرور می کنند، به دنبال موارد خاص سایت (به طور عمده متن) برای دریافت ایده هایی درباره سایت میگردند.

نخست، موتورهای جستجو در اصطلاح در وب میخزند برای دیدن آنچه که در آن وجود دارد. این وظیفه توسط یک قطعه نرم افزاری انجام می شود، به نام خزنده یا عنکبوت یا (Googlebot، همانطور که در مورد گوگل است). عنکبوت لینک ها را از یک صفحه به صفحه دیگر پیوند می دهد و همه چیزهایی را که در مسیر آنها پیدا می کنند، فهرست می کند. با در نظر گرفتن تعداد صفحات در وب (بیش از ۲۰ میلیارد)، عنکبوت غیرممکن است که روزانه یک سایت بازدید کند تا ببینید آیا صفحه جدید ظاهر شده است یا اینکه یک صفحه موجود تغییر کرده است یا نه.

آنچه شما می توانید انجام دهید این است که چک کنید چه چیزهایی را از سایت شما می بیند. همانطور که قبلا ذکر شد، خزنده ها انسان نیستند و آنها تصاویر، فیلم های فلش، جاوا اسکریپت، فریم ها، صفحات و پوشه های محافظت شده با رمز عبور و پوشه ها را نمی بینند، در یک کلمه آنها برای موتورهای جستجو وجود نخواهد داشت.

طراحی سایت پزشکی
شاید این مطلب را نیز بپسندید

گام بعدی index است که وقتی صفحه ای index می شود محتوای آن صفحه در یک پایگاه داده غول پیکر ذخیره می شود، در جایی که بعدا می توان آن را بازیابی کرد. اساسا روند پردازش، شناسایی کلمات و عبارات است که بهترین توصیف را از صفحه و اختصاص دادن صفحه به کلمات کلیدی خاص است. یک انسان نمی تواند چنین مقدار اطلاعاتی را پردازش کند، اما به طور کلی موتورهای جستجو به این طریق کار می کنند. گاهی اوقات ممکن است معنای یک صفحه درست را بدست آورند، اما اگر به آنها با بهینه سازی صفحات کمک کنید، به راحتی می توانید صفحات خود را به درستی طبقه بندی کرده و برای شما رتبه بندی بالاتر را بدست آورید.

هنگامی که یک درخواست جستجو می آید، موتور جستجو آن را پردازش می کند، یعنی رشته جستجو را با صفحات نمایه شده در پایگاه داده مقایسه می کند. از آنجا که احتمال دارد که بیش از یک صفحه (عملا میلیون ها صفحه باشد) شامل رشته جستجو است، موتور جستجو محاسبه ربط هر یک از صفحات در فهرست خود را با رشته جستجو شروع می کند.

الگوریتم های مختلف برای محاسبه ربط وجود دارد. هر کدام از این الگوریتم ها دارای وزن نسبی متفاوت برای عوامل رایج مانند چگالی کلمات کلیدی، پیوند ها یا متا تگ ها هستند. به همین دلیل است که موتورهای جستجو مختلف صفحات نتایج جستجوی مختلف را برای رشته جستجوی مشابه ارائه می دهند. علاوه بر این، یک واقعیت شناخته شده است که تمام موتورهای جستجوی عمده مانند یاهو، گوگل، بینگ و غیره به طور مرتب الگوریتم های خود را تغییر می دهند و اگر می خواهید صفحات خود را در بالا نگه دارید، همیشه باید صفحات خود را با آخرین تغییرات سازگار کنید.و اگر می خواهید همواره صفحات شما نسبت به دیگر رقبای شما در نتایج در رتبه های بالاتری قرار بگیرند باید تلاش های دائمی برای جستجوگرها را انجام دهید.

تفاوت بین موتورهای جستجو بزرگ

اگر چه اصل اساسی همه موتورهای جستجو یکسان است، تفاوت های جزئی بین آنها منجر به تغییرات عمده در نتایج مرتبط می شود. برای موتورهای جستجو متفاوت، عوامل مختلفی مهم هستند. زمان هایی وجود داشت که کارشناسان SEO به این نتیجه رسیدند که الگوریتم های بینگ به طور عمدی طوری ساخته شده است که فقط مخالف گوگل است. در حالی که این ممکن است جزئی از حقیقت باشد، واقعیت این است و اگر شما قصد دارید بیش از یکی از آنها را فتح کنید، باید با دقت خیلی زیاد وب سایت خود را بهینه سازی کنید.

نمونه های زیادی از تفاوت بین موتورهای جستجو وجود دارد. به عنوان مثال، برای یاهو و Bing، فاکتورهای کلیدی روی صفحه اهمیت اساسی دارند، در حالی که لینک ها برای Google بسیار مهم هستند. همچنین، برای گوگل قدمت سایت ها بسیار مهم است، در حالی که این مورد برای اهمیتی ندارد.