HTML 5 به نحوی است که در سالهای گذشته تکامل یافته است و شامل بسیاری از برچسب ها و عناصر مفید است. در نگاه اول، ممکن است به نظر برسد که HTML5 در جهت یک زبان برنامه نویسی (یعنی PHP) حرکت کند، اما در واقع این طور نیست و یک زبان ارائه مبتنی بر XML است. تگ های جدید و عناصر می تواند HTML 5 را پیچیده تر کند اما این فقط در نگاه اول است.

تگ های html5 کار را برای خزنده های موتورهای جستجو بسیار راحت می کند و تشخیص و خوانایی صفحات شما را برای آن ها بالا می برد.

چگونه تغییرات در HTML5 بر روی SEO تاثیر می گذارد؟

  • بهبود تقسیم صفحه با html5  برای موتورهای جستجو دقیق تر می شوند. اساسا، بخش بندی صفحه به این معنی است که یک صفحه به چند قسمت جداگانه تقسیم می شود (یعنی محتوای اصلی، منوها، هدر ها، فوتر ها، بخش های لینک ها و غیره) و این قسمت ها به عنوان نوشته های جداگانه تلقی می شوند.
  • تگ <article> : تگ جدید <article> احتمالا بهترین افزونه ای از دیدگاه SEO است. برچسب <article> اجازه می دهد تا علامت های جداگانه ای را در یک نشریات آنلاین مانند وبلاگ یا مجله قرار دهید. انتظار می رود که مقالات با تگ <article> علامت گذاری شده باشد، این باعث می شود که کد HTML خلاصه تر شود، زیرا نیاز به استفاده از تگ های <div> را در طراحی سایت کاهش می دهد. همچنین احتمالا موتورهای جستجو وزن متن را در داخل تگ <article> در مقایسه با محتویات قسمت های دیگر بیشتر قرار خواهد داد.
  • تگ <section> : تگ <section> می تواند برای شناسایی بخش های جداگانه در یک صفحه، فصل کتاب استفاده شود. مزیت آن این است که هر بخش می تواند عنوان HTML جداگانه خود داشته باشد. همانطور که با برچسب <article> می توان فرض کرد که موتورهای جستجو بیشتر به مطالب بخش های جداگانه توجه می کنند. به عنوان مثال، اگر کلمات یک رشته جستجو در یک بخش یافت می شوند، این به معنای مرتبط بودن بیشتر نسبت به زمانی است که این کلمات در سراسر صفحه و یا جداگانه باشند.
  • تگ <header> : تگ <header> (که از عنصر head متفاوت است) یک برکت برای کارشناسان SEO است، زیرا انعطاف پذیری زیادی دارد. برچسب <header> بسیار شبیه به برچسب <H1> است، اما تفاوت آن این است که می تواند شامل بسیاری از چیزهایی مانند عناصر H1، H2، H3، تمام پاراگراف ها از متن، لینک های سخت افزاری (و این واقعا گرانبها برای جستجوگرها است) و هر گونه اطلاعات دیگری که شما احساس می کنید مربوط به آن است.
  • تگ <footer> :  تگ <footer> ممکن است به اندازه <header> مفید نباشد، اما همچنان اجازه می دهد اطلاعات مهمی را در آن قرار دهید و همچنین می توانید برای اهداف SEO نیز استفاده شود. تگ <header> و <footer> را می توان چندین بار در یک صفحه استفاده کرد – یعنی شما می توانید یک سرصفحه و فوتر جداگانه برای هر بخش داشته باشید و این واقعا انعطاف پذیری زیادی دارد.
  • تگ <nav> : ناوبری یکی از عوامل مهم برای جستجوگرها و هر چیزی است که باعث می شود ناوبری شود. تگ <nav> می تواند برای شناسایی مجموعه ای از لینک ها به سایر صفحات استفاده شود.
تغییرات گوگل در انواع لینک ها
شاید این مطلب را نیز بپسندید

همانطور که می بینید، تگ های جدید از ساختار مشترک یک صفحه استاندارد پیروی می کنند و هر یک از قطعات (یعنی header، footer، بخش اصلی) یک برچسب جداگانه دارد. تگ هایی که در اینجا توضیح داده شد، فقط برخی از تگ های جدید در HTML 5 هستند که به نوعی بر SEO تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، تگ های <audio>، <video> یا <dialog> هم بخشی از استاندارد HTML 5 هستند و اجازه می دهد مطالب بیشتری را به دسته های مناسب اضافه کنند. تگ های بسیاری وجود دارد اما اهمیت آنها نسبتا پایین است و به همین دلیل آنها مورد بحث قرار نمی گیرند.