رابط کاربری (UI) چیست ؟

رابط کاربری (UI) چیست ؟

UI مخفف کلمه user interface که به معنای رابطه ای است که کاربر با استفاده از طرح های گرافیکی با وب سایت برقرار می کند که user interface یا رابط کاربری بیشتر مربوط به حیطه گرافیکی سایت می شود و در واقع بخش رنگ و لعاب دادن به سایت است.

همه انسان ها طرفدار نظم و انظباط هستند و هر فضایی که دارای نظم و انظباط است به آن ها آرامش می دهد چرا که شلوغی و بی نظمی تمرکز را از فرد دریغ می کند این موضوع تنها مربوط به فضای حقیقی و زندگی پیرامون نمی شود حتی در فضای غیر حقیقی (وب) نیز بسیار مشهود است.

تحقیقات و آمار ها نشان می دهد که وب سایت هایی که دارای نظم و چیدمان خوب هستند جذب مخاطب قویی تری نسبت به سایر سایت ها دارند رابط کاربری یکی از عواملی است که سبب ایجاد نظم و هماهنگی می شود.

فواید UI برای کاربران

به بیان ساده تر با راهکار و روش هایی بکار می گیرد سبب سهولت و راحتی کاربر و برقراری تعامل کاربر در سایت و همچنین جذب کاربر به سایت می شود.

UI چگونه با کاربر رابطه ایجاد می کند؟

 • با استفاده از رنگ ها
 • با استفاده از تصاویر جذاب در سایت
 • با استفاده از فونت مناسب

با به کارگیری این سه مورد می توان رابطه بهتری بین کاربر و وب سایت مورد نظر ایجاد کرد.

برای برقرای UI در وب سایت نیاز به چه مهارت هایی است؟

اولین نیازی که برای طراحی UI لازم است، یادگیری اصول و قواعد طراحی است که بتوان از تصاویر و رنگ های به صورت اصولی و با قاعده درست استفاده کرد.

بعد از آن که درباره قواعد و اصول طراحی گرافیک  مطالعه شد و نسبت به این اصول زمینه خوبی ایجاد شد، حال نوبت آن رسیده که درباره اصول و مبانی UI اطلاعاتی را بدست آوریم.

بعد از آن که زمینه کافی در مورد اصول و مبانی UI و اصول و مبانی طراحی و گرافیک پیدا کردید با آگاهی کامل باید در نرم افزار های مربوطه به انجام عملی طراحی کاربری (UI) بپردازند.

آموزش css
شاید این مطلب را نیز بپسندید

فواید UI برای صاحبان وب

در ابتدا درباره فواید UI یا رابط کاربری برای کاربرانی که از وب سایت استفاده می کنند موارد را بیان کردیم

لازم به ذکر است که UI علاوه بر فوایدی که برای کاربر دارد به دنبال آن نیز فوایدی را برای صاحبان وب دارد

یکی از فواید مشهودی که برای صاحبان وب دارد همان طور که در ابتدا متن بیان شد باعث جذب مشتری می شود چرا که وب سایتی که دارای رابط کاربری خوبی است و به صورت اصولی از راهکار های UI بهرمند است باعث راحتی کاربر در وب سایت می شود چرا که وب سایتی که دارای رابط کاربری خوبی است شامل:

 1. چیدمان مناسب و کاربردی
 2. رنگ های جذاب
 3. تصاویر باکیفیت
 4. متن های خوانا ( با فونت مناسب)

است که وقتی کاربر چنین سایتی را در پیش روی خود دارد راحت تر می تواند نیاز خود را رفع کند و پس جذب آن می شود و به اصطلاح با سایت تعامل برقرار می کند در نتیجه به سایت وابسته می شود و جزء مشتری های ثابت سایت می شود.

تاریخچه استفاده از UI

استفاده از UI  به تاریخ ۱۹۷۰ به بعد می رسد و قبل از این تاریخ ایجاد ارتباط و تعامل کار هر کسی نبود چرا که باید از زبان برنامه نویسی برای ارتباط استفاده می شود که اولین طراحی کاربر در سال ۱۹۸۰ اولین رابط کاربری بود.

نتیجه گیری :

در نتیجه برای آن که سایتی با چیدمان منظم و جذاب داشته باشیم نیاز داریم که به طراحی کاربری یا همان UI توجه کنیم و از راهکارهای موجود در آن بهره ببریم، چرا که اگر سایتمان UI خوبی نداشته باشد کاربر کمتر جذب آن می شود پس در نتیجه میزان فروش کم خواهد شد.

گرچه استفاده از UI یکی از  راه ها برای جذب مشتری می باشد، راه های دیگری نیز برای افزایش جذب کاربر به سایت وجود دارد اما UI از مهم ترین و شاخص ترین آن ها است پس توجه به رابط کاربری بسیار با اهمیت و مهم است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 13 =

  DESIGNESTAN
  0912-0292081